Ev Gözlemesi Tarifi

Ev Gözlemesi Tarifi 1

Ev Gözlemesi Tarifi ile sizlerleyiz. Güzel bir gözleme yapmanın püf noktalarını vereceğiz tarifimize geçmeden önce.Öncelikle hamurumuzu 15-20 dakika dinlendirmemiz gerekiyor, dinlendirmeden önce hamurumuz hafif sert olmalı, çünkü dinlendirme sırasında nemli bir beze saracağımız için biraz daha yumuyaşayacaktır. Dolayısıyla çokta yumuşak bir hamur istemeyiz, açma sırasında oklavaya veya merdaneye yapışacaktır. Hamurumuzu incecik açmamız gerekiyor, yufka inceliği ideal, aksi takdirde pişirirken iç malzemeleri çabuk pişer dışı hamur kalabilir. İç malzemelerini çok fazla doldurmamak gerekiyor, eğer çok fazla iç malzeme koyarsanız gözleme hamuru parçalanabilir. İç malzeme hazırlarken çok kuru olursa, içine su veya zeytinyağ ile nemlendirelim. İç malzemesine ne kadar taze baharat kullanırsanız, gözlemeniz bir o kadar lezzetli olur. Değindiğimiz noktalara dikkat ederseniz sizde nefis Ev Gözlemesi Tarifi yapabilirsiniz. Sıcak servis ediniz, akşam yemeği menünüz için, nefis tadı ve muhteşem görüntüsü ile Izgara Köfte Tarifini öneririz. Yanına güzel bir Fırında Peynirli Makarna Tarifi çok yakışacaktır. Buzdolabınızda bulunan malzemelerinizle güzel bir salata tarifi ile menüyü sonlandırabilirsiniz. Kolay gelsin.

Ev Gözlemesi Tarifinin Malzemeleri

500 gr. un
1 çay bardağı süt
2 yumurta
Tuz

ev gözlemesi tarifi-resmi

Ev Gözlemesi Tarifi

Karıştırma kabına unu alalım, unun ortası açılıp yumurta, süt, 1 çay kaşığı tuz konup karıştırılır. Gerektikce su ilave edip yoğrulur. Kulak memesi yumuşaklığından biraz sertce bir hamur elde edilir. Islak bir bezle hamuru saralım, ılık bir yerde yarım saat mayalanmaya bırakalım.
Dinlendirdiğimiz hamurumuzu unladığımız tezgahın üzerinde elma büyüklüğünde kopardığımız hamuru açmaya başlayalım. Hamur oklavaya yapıştıkca un serperek yufka inceliğinde yuvarlak gözlemeler yapalım. İstediğiniz iç malzemeyle hazırlayabilirsiniz, sadede yapabilirsiniz, pişirirken tava kullanabilirsiniz, çok az yağ ile önlü arkalı pişirebilirsiniz.
Afiyet olsun…

Önerilen Yemek Tarifleri