Entekke Böreği Tarifi

Entekke Böreği Tarifi 1

Merhaba, Türkiye’nin Pratik ve en güzel yemek tarifleri sitesi E-Tarifler takipçileri Ankara‘nın yöresel lezzetlerinden Entekke Böreği Tarifi ile sizlerleyiz. Türkiye’de bir çok il adeta yöresel lezzetleri paylaşamaz. Paylaşmada bencil olunan yiyeceklerin başında künefe ve çiğköfte geliyor. Çiğköfteye bizim ilin diyen iller, Adıyaman, Urfa, Mardin, Osmaniye Batman sahip çıkar. Künefeyi ise, Hatay ve Elazığ adeta birbirleri ile kapışır. Bildiğimiz bir gerçek varsa, lezzet haritası ne olursa olsun bu lezzetler Türkiye’ye aittir.
Bu yapılışı kolay Entekke Böreği Ankara’ya yolunuz düşerse ustalarının elinden bir kez olsun tatmanız gerektiğine inanıyorum. Bugün yemek önerilerimize salata tarifleri ile başlamak istedim. Hazır konu açılmışken baklava tariflerimize bakmadan geçmeyin derim. Kebab tariflerimiz birbirinden güzel. Şık sunumlu yüzlerce yöresel lezzetler bulacağınız yemek sitemizi sık kullananlara eklemenizi öneririm. Afiyetle, kolay gelsin…

Entekke Böreği Tarifi için malzemeler

Yarım demet maydanoz
1 kuru soğan
2 gram (1 çay kaşığı) karabiber
200 gr yağlı dana kıyma

Hamur için

1 paket maya (yaş)
5 gram (1 çay kaşığı)tuz
5 gram (1 çay kaşığı) şeker
Aldığı kadar su
1 kg un

Kızartmak için: Sıvıyağ

entekke boregi

Entekke Böreği Tarifi

 Malzemelerimiz arasında mevcut olan tuz ve şekeri, yaş maya su ile birlikte karışım elde ederek açarız. Yumuşak yoğunlukta bir hamur elde edene kadar yoğururuz. Sonra un ile beraber karıştırılarak yoğrulmaya devam edilir. Yoğrulan hamurun üzeri temiz bir  bezle  kapatılır. Hamurun mayalanması için bir müddet kenarda bekletilir. Nefis böreğimizin iç malzemesi için; kıyma ile yemeklik kesilmiş soğan birlikte kavrulmaya başlanır. Maydanozlar ince ince kıyılır. Karabiber ve tuz, ince kıyılmış maydanoza ilave edilip karıştırılır. Mayalanmış halde olan hamurdan mandalina genişliğinde parça parça kopartılır ve yumuşak şekilde açılır. Eğer hamur mayalandıysa, mandalina genişliğinde parça parça kopartılır ve yumuşak şekilde açılır. Kıymalı harcından, şekil verilen hamurun içerisine eklenir ve etrafı bastırılarak kapatılır. Kızgın yağda kızartılır.

Afiyet olsun.

Önerilen Yemek Tarifleri