Akıtma Tarifi

Akıtma Tarifi 1

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz, bugün kahvaltı klasiklerimizden Akıtma Tarifi yöresel adıyla cızlama tarifini vereceğiz sizlere. Akıtmanın krep karıştırıldığı çok görülmüştür. Krepe kabartma tozu koyulduğu için farklı bir tat ve lezzet çıkıyor ortaya. Kabartma tozu eklendiği için hafif kek havası oluyor krepte. Akıtmaya maya veya karbonat koyuluyor. Aslında akıtmaya hiç bir kabartıcı bir madde kullanmadan da yapabilisiniz. Akıtma bizim kültürümüzden doğmuş bir lezzet krep ise batıdan bizim mutfagımıza giren bir lezzettir.İkiside kahvaltıların vaz geçilmezi diye düşünenlerdenim dir. Akıtma size bir çok altarnatif sunuyor, isterseniz üzerine reçel sürebilir veya peynirle sarıp yiyebilirsiniz. Kolay gelsin..

Akıtma Tarifi için malzemeler

3 tane yumurta

2,5 su bardağı süt

2 su bardağı un

1 çay kaşığı karbonat

1 tatlı kaşığı tuz

Kızartmak için:

Sıvıyağ

akıtma tarifi

 

Akıtma Tarifi

Akıtmayı yapmak için önce yumurtaları  karıştırma kabına kıralım. Üzerine bir miktar tuz ekleyelim, çırparak karıştıralım. üzerine yavaş yavaş sütü ilave edelim ve aynı zamanda karıştıralım.

Unu azar azar ilave edelim karıştırmaya devam edelim. Karbonatı ilave edelim karıştıralım.  Boza kıvamında olmalı, kıvama gelen harcı beş on dakika bekletelim.

Teflon tavaya biraz yağ dökelim, ısınınca 1 kepçe hamurdan alıp ısınmış tavaya bırakıyoruz tavaya yayılmasını sağlıyoruz. Orta ateşte arkalı önlü kızartıyoruz.

Aynı işlemi hamur bitene kadar uygulayalım.

Arasına bal, kavurma, peynir koyarak servis edenilirsiniz.

Afiyet olsun…

NOT: Bu ölcüden 10 tane akıtma çıkıyor.

Önerilen Yemek Tarifleri