Tulum Peynirli Tereyağlı Köy Bazlaması Tarifi

Tulum Peynirli Tereyağlı Köy Bazlaması Tarifi 1

Bazlama, yapımı oldukça kolay hem bereketli hem de içine konulan tulum peyniri sayesinde oldukça lezzetli. Sadece yarım saat içersinde ortalama 10 tane bazlama yapabilir, misafirlerinize 5 çaylarında ikram edebilirsiniz. Tarifte bulunan rüşeymli unu bulamazsanız aynı ölçüde klasik unu da koyabilirsiniz.

Gerekli malzemeler

3 su bardağı buğday unu
1 su bardağı rüşeymi unu
1 çay kaşığı tuz
1 paket kuru maya
Yeteri kadar ılık su
Yeterince tulum peyniri ve tere yağ

Tulum Peynirli Tereyağlı Köy Bazlaması Tarifi 2

Hamur İşi Tarifi
Derince bir kabın içine 3 su bardağı unu koyun. Ardından 1 su bardağı rüşeymi ununu ekleyin ve tuzunu da ilave edip, elinizle karıştırın. Unun ortasına ufak bir havuz açın ve kuru mayayı bu havuza döktükten sonra üzerine ılık suyu yavaş yavaş ilave edip yoğurmaya başlayın. 5 dakika kadar hamuru iyice yoğurun. Ardından yumruk büyüklüğünde bezeler koparın hamurunuzdan.

Mutfak tezgâhını ve yumruk büyüklüğündeki bezeleri unladıktan sonra üzerini havlu ile örtüp 10 dakika mayalanması için bırakın. Ardından tezgâh üzerinde merdane yardımıyla her bir bezeyi yemek tabağı büyüklüğünde açın ve ortasına tulum peynirleri koyup dörtkenarından kapatın. Kapattığınız tarafını alt gelecek şeklide mutfak tezgâhının üzerine koyup tekrar merdane ile yemek tabağı büyüklüğünde açın. Ocağa teflon tava koyun ve içine çok az yağ damlatarak hazırladığınız bazlamaları önlü arkalı pişirin

Önerilen Yemek Tarifleri