Sponsorlu Bağlantılar

Hamsi Tuzlama

Hamsi Tuzlama Tarifi Yapımı

MALZEMELER
1.5 bardak kaya tuzu
2 kg hamsi
2 kiloluk ağırlık (taş)
3-4 defne yaprağı

Hamsi Tuzlama

Yemek Tarifi

Hamsilerin başlarını koparın ve içlerini iyice temizleyin. Iyice yıkadıktan sonra iki saat kadar, suyunun süzülmesi için süzgeçte bekletin.
Hamsinin boyuna uygun bir kavanoza bir kat hamsi, bir kat tuz ve aralara defne yapraklarını yerleştirerek hamsiyi istif edin. En üste bastırmak için taşı koyup kavanozun kapağını kapatın.
Yaklaşık 1,5 ay sonra yenecek kıvama gelecektir. Yeneceği zaman yeterli miktarda çıkarıp yıkayın ve tuzunun çıkması için 2 saat suda bekletin. Hamsi tuzlamasını üzerine zeytinyağı ve limon dökerek söğüş şeklinde ya da pilakisini yaparak yiyebilirsiniz.
İlkbahar ve yaz ayları Marmara hamsisi için uygundur. Kış mevsiminde yapılan tuzlamaların yenecek kıvama gelmesi için 3-4 ay beklemek gerekir.

malzemeleri 1 kilo, hamsi 1 soğan (büyük) 2 tane, domates Sos için; 3 yemek kaşığı, sıvıMalzemeler 1 kg hamsi 2 çorba kaşığı kuşüzümü 3 soğan 2 çorba kaşığı dolmalık fıstık (çam fıstMalzemeler: 1 kilogram hamsi Mısır unu Pilavı için: 3 su bardağı pirinç 2 çorba kaşığı kMALZEMELER 500 gr. hamsi balığı 1/2 su bardağı mısır unu Tuz 2 çorba kaşığı sıvı yağ Hamsi Tarifi Yapımı MALZEMELER 1kg hamsi, 2adet soğan, 2adet domates, 1adet limon, 5Hamsi Kuşu Tarifi Yapımı MALZEMELER 1 kg hamsi 1 adet soğan 2 adet yumurta 1 demet maydanoz Hamsili patates dolma Tarifi Yapımı MALZEMELER 1/2 kilo hamsi 1,5 kilo iri patates 1/2 domatesHamsili Yumurta Tarifi Yapımı MALZEMELER 1/2 kg hamsi 100 gr mısır unu 2 adet yumurta tuz kıMalzemeler * 1 kilo taze hamsi * 4 adet yumurta * kırmızı pul biber * tuz Hamsi Diblesi (Giresun) Yarım kg hamsi Yarım demet kara lahana 1 su bardağı pirinç Yarım demet


Yorum Yapın

Copyright © 2013.
Dizayn edenYemek Tarifleri. Sitemap XmlYeni Sitemap xml.