Tuzda Balık Tarifi

Tuzda Balık Tarifi 1

Merhaba sevgili takipçilerimiz bugün ki deniz ürünleri tarifim Tuzda Balık Tarifi. Özellikle kaya tuzunun yemeklere verdiği lezzeti eminim ki birçoğunuz duymuştur. Kaya tuzu ile lezzetine lezzet katacağımız tarifimiz için somon balığını tercih etsem de sizler farklı bir büyük balık tercih edebilirsiniz.

Et ve et ürünleri tüketmeyen vejetaryen takipçilerimiz veya balık ürünlerini çok seven fakat farklı tarifler bulmak da zorlananlar için sitemizde değişik lezzetlerde balık tarifleri yer almaktadır. Tuzda Balık Tarifi yerine sizler için daha önce yayınladığımız Fırında Mantarlı Somon Tarifini de deneyebilirsiniz bayanlar…Kolay gelsin.
Not: Balığımızı tuzlamak için sofra tuzu değil mutlaka kaya tuzu kullanmalısınız bayanlar…

Tuzda Balık Tarifi Malzemeler:

Somon balığı( 1 kilo)
Yumurta akı( üç tane)
Baharatlar ( karabiber ve tuz)
TUZ( Kaya tuzu)
Tüm balık yemeklerinde olduğu gibi defne yaprağı
RESİMLERİ DAHA DETAYLI GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN ÜZERLERİNE TIKLAYINIZ…

Tuzda Balık Tarifi yapımı:

-Öncelikle bayanlar balığımız iyice temizleyip yıkayalım, daha sonra içine bir miktar sofra tuz ekleyelim. Görsellerde olduğu gibi balığın iç kısmına karabiber ve defne yaprağını yerleştirelim. Tuzu bir kaba alıp yumurta aklarıyla karıştırın.gerekirse biraz daha su ilavesiyle sürülebilecek kıvama getirin.çok sulu yapmayın.Balığın sığabileceği büyüklükte bir kabin içine 2 kat folyo veya yağlı kağıt serin.Tuzdan biraz folyonun üstüneyayın.Balığın heryeri temas etmeli.Balığı birkaç yerinden bağlayın üzerine de iki tane defne yaprağı koyun.Tuzun üzerine alın.

-Kaya tuzunu çukur bir kap içine alıp, içine üç yumurta akını ekleyin karıştırın. ( biraz sulandırabilirsiniz) Büyük ve derin bir borcamın içine folyo döşeyin ve daha sonra hazırlamış olduğunuz kaya tuzlu harcı yayalım. üzerine balığı ekleyip görselde olduğu gibi defnede koyduktan sonra iple bağlayın. Son aşamada balığı tuz ile kaplayın. (ince tabaka)

-Görselleri inceleyerek rahatça uyguladığımız balığı 200 derecelik fırında yaklaşık olarak 45 dakika pişirelim. Balığınız piştikten sonra set bir çisimle ( çekiç) yavaşça kırınız. Balığı tuzun içinden yavaşça aldıktan sonra derisini soyarak servis yapabilirsiniz AFİYET OLSUN BAYANLAR…

Önerilen Yemek Tarifleri