Videolu Yoğurt Mayalama Tarifi

Videolu Yoğurt Mayalama Tarifi 1

Videolu Yoğurt Mayalama tarifi ile sizlerleyiz. Yoğurt mayalarken dikkat etmemiz konulara değinmek isteriz öncelikle. Öncelikle sütü paket olandan değilde acık sütten yapmaya çalışın yoğurdunuzu, paket sütten yoğurt olmaz. Dışarıdan aldığınız sütü süt kaynadıktan sonra 5 dakika daha kaynatmalıyız. Soğutma işleminde fazla soğumamasına izin vermemelisiniz, parmağınızı hafif ısırmalı sütün sıcaklığı aksi takdirde başarısız bir işlem olur Yoğurt mayalama işlemi. Yazın mayalıyorsanız fazla sarmamalısınız sulanabilir, kışın iyice sarın. Üzerine hava alabilecek şeylerle kapatın delikli süzgeç gibi. Yoğurt mayalanma süresi 3-4 saat daha sonra hemen buzdolabına alın aksi takdirde sulanabilir. Buzdolabında bekleme süresi 24 saattir.

Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır?

Malzemeler
2 kilo süt
1 kaşık mayalık yoğurt

Videolu Yoğurt Mayalama Tarifi 2

Videolu Yoğurt Mayalama Tarifi 3

Videolu Yoğurt Mayalama Tarifi 4

Sütümüzü kaynattıktan sonra ılımaya bırakıyoruz. Sütünüzü parmağımızla kontrol ettiğimizde yediye kadar sayıp dayanabiliyorsa ki eğer yedinci saniyede sütümüz mayalamak için hazırdır. Bir kaşık mayalık yoğurdun içerisine üç kaşık kaynattığımız sütten koyup karıştırıyoruz. Mayalanmak üzere ağzını sıkıca kapatıp üzerine kalın bir bezle örtüyoruz yaklaşık 5 saat sonra sütümüz mayalanmış olacaktır afiyet olsun.

Başka bir tarif:

Yoğurt Mayalama Tarifinin Malzeme Listesi

5 kilo, süt
3 yemek kaşığı, mayalamak için, yoğurt

Videolu Yoğurt Mayalama Tarifi 5

Videolu Yoğurt Mayalama Tarifi

Öncelikle sütü geniş bir tencereye sütü alacağız, ancak önce sütü temiz bir tülbent veya süt süzdüğünüz bez bir torba ile sütü süzelim. Daha sonra süzekte kalan sütü süzerek tencereye sütü dolduralım. Daha sonra ocağın üzerine alalım süt dolu tencereyi, kaynayana kadar pişirelim. Sütü kaynattıktan sonra, çiğ sütü biraz fazla kaynatmaya özen gösterelim, süre sonunda soğuk bir ortama alalım ılınmaya bırakalım. Sütün sıcaklığı parmağımızı batırdığımız zaman hafif ısıracak kıvamda olmalı. Süt ılındıktan sonra, sütle karıştırdığımız mayayı tencerenin tam ortasına ilave edelim tahta kaşıkla karıştıralım. Üzerini örterek mayalanmaya bırakalım, mayalandıktan sonra buzdolabında 5-6 saat dinlendirelim. Mis gibi organik bir yoğurt tarifini sizinde denemenizi tavsiye ederim. Afiyet olsun.

Önerilen Yemek Tarifleri