Kaymaklı Dondurma Tarifi

Kaymaklı Dondurma Tarifi 1

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz Türkiye’nin en büyük yemek tarifleri sitesine hoş geldiniz. Bu gün de yepyeni bir tarif ile yani Kaymaklı Dondurma Tarifi ile sizlerleyiz, dondurma tarifleri yapımında işinize yarayacak birkaç tane püf noktası vermek isteriz sizlere.  Türkiye’de sanılanın aksine yalnızca yazın değil kışın da dondurma bolca tüketilmektedir.

Sade dondurma yaparken amacımız sütü koyulaştırmak, sütü koyulaştırmak içinde biz salep kullanıyoruz. Ama zaman zaman yumurta sarısıda kullandığı da olur, bazen de yoğunlaştırılmış süt kullanılır fakat bu sütü Türkiye’de bulmamız şimdilik mümkün değil. Arzu ederseniz evde yapabilirsiniz, sütü uzun süre kaynatırsınız şekerle birlikte uzun süre kaynayan süt yoğunlaşır, böylece koyu bir dondurma elde edebilirsiniz.

Kahramanmaraş dondurmalarının sırrı budur.  İçine kullanacağınız salebin organik (doğal) olmasına dikkat ediniz. Salep dondurmamıza daha yumuşak bir tat katacaktır. Piyasada satılan bir çok ürünün içinde nişasta karıştırdıkları için güvendiğiniz bir markayı almaya özen göstermelisiniz.

Kaymaklı Dondurma Tarifi Malzemeleri

1 litre, süt
1 çay fincanı, tozşeker
1 çay fincanı, krema
1 çay kaşığı, salep
1 paket, vanilya

Kaymaklı Dondurma

Kaymaklı Dondurma Tarifi

Bir tencereye sütü alalım, kaynamaya bırakalım yaklaşık 10 dakika kaynatalım. Daha sonra üzerine salep ve şekeri ilave edelim, 15 dakika kısık ateşte kaynatalım. son olarak krema ve vanilyayı ekleyelim 5-6 dakika daha pişirip ocaktan alalım.
Sürekli karıştırarak(havalanma) oda ısısına gelince derin dondurucuya kaldıralım. yarım saat sonra dondurucudan alıp tekrar karıştıralım tekrar derin dondurucuya koyalım.
Ertesi gün servise sunabiliriz, afiyet olsun.

 

Önerilen Yemek Tarifleri