Sütlü İrmik Helvası Tarifi

Sütlü İrmik Helvası Tarifi 1

Merhaba Sütlü İrmik Helvası Tarifi ile sizlerleyiz, irmik girdiği her tarife mistik bir hava katıyor bana göre.  O mistik havayı sanki Osmanlı döneminden beri bizde artık anane olmuş  bir yakınımızı kaybettikten sonra evin kadınları tarafından kavrulan irmik helvasından mı alıyor? Yoksa irmiğin kendi dokusundan mı geliyor? Çözemedim..
Sütlü İrmik Helvası Tarifini hazırlarken sütü ve şekeri önceden tıpkı şerbet hazırlar gibi kaynatmamız gerekiyor. Kavrulan irmiğin üzerine şerbeti verdikten sonra tencereden çıkan koku her zaman beni mest etmiştir.Çocukların mutfak kapısına adeta ucarak gelişi, annemin her bu tarifi yaptığında tıpkı kardeşlerimle benim burnumuzu mutfak camına dayarark sabırsızlukla soğumasını beklediğimiz o güzel günlerine götürür. Hepimiz eski kandil günlerini hatırlar, annelerimizin kandil simitlerini fırından çıkardıktan sonra hepsini tüketmeyin yarısı komşuların deyişini mutlaka kulağımızdadır . İrmiğin kullanıldığı tariflerimiz için, tatlı tarifleri katagorisinde sütlü tatlılar bölümüne bakabilirsiniz. Tuzlu tariflerimiz için hamur işleri ve börek tarifleri katagorimizden  yararlanabilirsiniz. Sütlü İrmik Helvası Tarifine  geçelim, kolay gelsin…

Sütlü İrmik Helvası Tarifi için malzemeler

360 gram (2 Su bardağı)  İrmik

400 gram (2 su bardağı) şeker

2 Çorba kaşığı çam fıstığı

150 gr tereyağı

625 gram (2,5 bardak ) süt

Sütlü İrmik Helvası

Sütlü İrmik Helvası Tarifi

Kalın dipli bir tavada yağı eritelim  sonra sırası ile irmik ve fıstığı ekleyelim. Pembe renk alana kadar  kadar kavuralım. Çukur bir kaseye sütü  ve şekeri alalım, şeker eriyene kadar karıştıralım. Hazırladığınız şekerli sütün kavurmuş olduğumuz  irmiğin içine ilave edip on dakika pişirelim. Yirmi dakika dinlendirip sıcak olarak servis yapın. Dilerseniz portakal kabuğu rendeside ilave edebilirsiniz. (farklı bir lezzet yakalamak istiyorsanız) Çok güzel oluyor.

NOT: Hemen hemen her yörede dini bayram ve özel günlerde yapılır.

Önerilen Yemek Tarifleri