Diyet Fıstıklı Ganaj

Diyet Fıstıklı Ganaj 1

Merhaba, Formda ve sağlıklı bir yaşam şeklim var diyenler için, diyet tarifleri serimiz devam ediyor. Lezzetli ve en güzel yemek tarifleri sitesi E-Tarifler takipçileri, Diyet Fıstıklı Ganaj tarifi ile sizlerleyiz. Ganaj kreması ile hazırlanan pastanın özelliği, çikolata tadının diğer pastalara göre daha yoğun olmasıdır.Fıstıkİı-çîkolatalı ganaj yapmak için önce aşağıdaki tarife göre pandispanya keki hazırlanır. Pastaların içerisinde genellikle meyve ya da keke farklı tatlar vermek için hazırlanan sos veya marmelatlar kullanılır. Hazırlanan soslar veya meyvelerin suyu pandispanya kekini ıslattığı için pandispanya kekinin güçlü ve çabuk dağılmayan bir kek olması istenir. Kek güçlü olmazsa pasta çökecektir. Bu nedenle pandispanya keki soğur soğumaz kullanılmaz, hatta genellikle bir sonraki gün kullanılır çünkü kek ilk gün çok taze olduğu için pastayı taşıyacak ya da ıslatıIdığında erimeyecek kadar güçlü değildir.
UYARILAR!
Pastayı dondurucuya koymayınız!
Pandispanya keki için malzemeler:
3 adet yumurta
46 gr. çavdar unu
46 gr. yulaf unu
23 gr. soya unu
75 gr. tatlandırıcı
12 gr. kek emülgatörü
70 gr. su
1 gr. kabartma tozu
Pandispanya kekinin Yapılışı:
Tüm malzemeler karıştırılarak, tamamen beyaz olana kadar mikserde çırpılır. Bu işlem, evdeki el tipi mikserlerde, özellikle de mikser güçlü değilse, 30-40 dakika kadar sürebilir. Kek karışımı çırpılmış krema gibi sert ve beyaz hale gelmelidir. Ev tipi mikseriniz güçsüz ise bu kıvama hiç ulaşamayabilirsiniz. Bu durumda pandispanya biraz güçsüz olur ama yine de pasta yapımında kullanılabilir. Hazırlanan kek karışımı 180 derece fırında pişirmeye verilir. Piştiğini anlamak için kekin üstü kızardıktan sonra fırın açılarak, kekin orta bölgesine hafifçe bastırılır. Eğer bu bölge içeri çökmüyorsa pandispanya keki hazırdır. Kek soğuduktan sonra üç kat halinde kesilerek kullanılır.
Pandispanyayı ıslatma sosu için malzemeler:
195 gram su
5 gram, kakao
30 gram tatlandırıcı
Karıştırılarak kaynatılır ve soğuyunca fırça yardımıyla, pandispanyayı ıslatmak için kullanılır.

Ganaj Kreması:
200 gram, şekersiz sütlü çikolata
100 gram şekersiz, krem şanti (krem şanti çırpılarak kabartılır ve dolapta kullanılmak üzere bekletilir.)
200 gram, şekersiz sıvı krem şanti
Pastanın içerisinde kullanılacak ganaj kreması tarifteki gibi yapılır.

fıstıklı
Ganaj Kreması Yapılışı:
200 gr. çırpılmamış sıvı şanti ocakta kaynatılır. Ocaktan alınıp elinizi yakmayacak ılık kıvama geldiğinde çikolata eklenir. Eğer evde derece var ise, 40-45 derece aralığında çikolatayı ekleyebilirsiniz. Çikolatayı sıcakken eklerseniz yanacak ve kremayı kullanılamaz duruma gelecektir. Çikolata eklendikten sonra, tamamen eriyerek homojen hale gelinceye kadar, yavaş yavaş karıştırmak gerekir. Hazırlanan karışım soğuyarak donması için buzdolabına koyulur. Buzdolabında tamamen soğutulduktan sonra içine daha önceden hazırladığımız 100 gr. çırpılmış şanti eklenir. İki karışım yavaşça birbirine yedirilir. Çok hızlı karıştırılırsa çırpılarak kabartılmış sıvı şanti sönecektir. Hazırlanan bu karışım pastanın içerisine sürülecek pasta kreması olarak kullanılır.
Ardından fıstıklar hazırlanır.
Fıstıkların Hazırlanması
Pastanın içerisine koyulacak fıstıklar hiçbir işlem yapılmadan pastaya koyulursa, pastanın gerisindeki nemi çekerek yumuşayacaktır. Bu nedenle fıstıkların dışını çikolata ile kaplamak grekir. Pastada eğer bütün fıstık yerine kırık fıstık kullanmak isterseniz bu yöntemi kullanmak doğru olmaz çünkü kırık fıstıkların üzerinde çok fazla çikolata kalır. Bu da hem pastanın kalorîsini artırır, hem de çikolata tadı çok baskın olacağı için fıstık tadını almak mümkün olmayacakır. 50 gr. şekersiz bitter ya da sütlü çikolata bıçakla rende haline getirildikten sonra benmari yöntemi ile eritilir. Bunun için 40-45 derecede, elinizi yakmayacak sıcak su ile dolu bir kapın içerisine, çikolatayı eriteceğiniz kase koyulur ve yavaş yavaş karıştırılarak eritilir. Çikolata tamamen eridikten sonra içerisine fıstıklar atılır. Çikolata ile kaplanan fıstıklar süzgece alınır ve fazla olan çikolatanın fıstıklardan ayrılması sağlanır. Daha sonra fıstıklar, üzerlerinde kalan çikolata donana kadar dolapta soğutulur.
Pasta hazırlandıktan sonra soğumak üzere buzdolabına koyulur.
Pastanın dışını kaplamak ve pürüzsüz göstermek amacı ile farklı bir krema hazırlanır.
Bu krema sıvı olarak pastanın üzerine dökülür. Bu işlem pastanın üzerinde kalmış olan
pürüzleri kapatacaktır.
Pasta Kaplama Sosu:

Malzemeler:
70 gr. bitter çikolata
50 gram, şekersiz sıvı şanti
25 gr. light süt

Pasta Kaplama Sosunun Yapılışı:
Önce süt ve şekersiz sıvı şanti beraber kaynatılır. Arkasında el yakmayacak sıcaklığa gelince, evde derece varsa 40-4 dereceye geldiğinde, çikolata eklenip yavaş yavaş karıştırılara1 erimesi sağlanır. Bu karışım sıvı halde iken dolaptan çıkan soğuk pastanın üzerine dökülerek kullanılır. Krema sıvı halde iken kullanılır ancak yine de çikolata erir erimez, henüz sıcak olduğu için kullanılmamalıdır. Eğer hemen kullanılırsa, pastanı üzerinde bulunan kremayı eritebilir.
Kaplama sosu sıvı halde kullanıldığı için, herhangi bir işlem gerekmeden pastanın üzerini pürüzsüz yapar ve dolapta soğutulduğunda katılaşır.

Önerilen Yemek Tarifleri