Orta Patlıcan Tarifi

Orta Patlıcan Tarifi 1

Merhaba güzel bir gün dileği.. Bugün ne yapsam diye düşünenler için, güzel bir yemek tarifimiz var. Et ve sebzenin buluştuğu, yöresel tat. Orta Patlıcan Tarifini ile hem davet sunumu hemde normal bir günde sevdiklerinize şölen yapabilirsiniz. Sitemizde yaz sebzesi olan patlıcandan hemen hemen tüm kategorilerde kullanılmış yemek tarifleri var, patlıcanlı börek , patlıcanlı bulgur pilavı, patlıcanlı makarna çeşitlerimiz de bulunmaktadır.

Orta Patlıcan yemeğinde en önemli malzemesi et, bu tarif  fırın yemeği olduğu için önceden haşlanması gerekiyor, haşlanmış etin suyu ziyan olamayacaktır. Et suyunun bir kısmını yemeğe katacağız. Kalan kısmı ile de sunum için makarna veya pilav yapımında kullanabiliriz. Tabii bu sizin isteğinize kalmış. Kalan et suyunu buzluk kaplarına dökerek dondurup, pilav, makarna veya çorbalarda kullanabilirsiniz. Kolay gelsin…

Orta Patlıcan Tarifi için malzemeler

5 tane patlıcan
4 tane domates
3 tane kırmızı biber
1 tutam kekik
10 tane arpacık soğan
1 baş sarımsak
3 tane yeşil biber
1 çorba kaşığı (30 gram) biber salçası
1 tutam pul biber
1 kg. kuzu kol
1 çorba kaşığı (15 gram) tereyağı
1 tutam karabiber

orta patlican

Orta Patlıcan Tarifi

100 gram (1 çay bardağı) su ile birlikte kuzu kolu, düdüklü bir tencerede haşlanır. Yeşil biberlerin ve kırmızı biberlerin çekirdekleri alınır ve büyük büyük doğranır. 1 baş sarımsakta kıyılır. 1 çorba kaşığı tereyağında 10 tane arpacık soğan kavrulur. Soğanlar pembeleşince üstüne biberler ilave edilir. Biraz daha kavrulduktan sonra sarımsaklar eklenir. 4 tane domatesin kabukları soyulduktan sonra küp küp kesilir. Patlıcanlar soyulup 4’e bölündükten sonra irice doğranır ve tuzlu suda bekletilir. 1 çorba kaşığı (30 gram) biber salçası ve domatesler, kavrulan biberlere ilave edilir. Patlıcanların suyu süzüldükten sonra ki aşamada geniş bir tencereye alınır. 1’er tutam pul biber, kekik, karabiber, 2 çay kaşığı tuz atılır ve patlıcanlı iç pişirilir. Haşlanmış olan kuzu kol eti, tepsiye konulur. Çevresine pişmiş olan patlıcanlı iç döşenir ve yemeğin üstüne etin suyu dökülür ve fırına verilir. Diğer patlıcan yemeklerimizden de faydalanarak muazzam sebzelerden biri olan patlıcan ile harikalar yaratabilirsiniz. Afiyet olsun.

Önerilen Yemek Tarifleri