Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi 1

Merhaba değerli takipçilerimiz bağırsak süpürgesi olarak bilinen pırasanın en sade hali olan Zeytinyağlı Pırasa Tarifi ile sizlerleyiz, tarife geçmeden önce yemekle ilğili püf noktalarına değinmek isteriz. Soğanı kavururken içerisine ekleyeceğiniz tuz daha çabuk kavrulmasını sağlayacağı için bir miktar tuz atmanızı öneririz. Eğer pırasalar taze değilse geç pişebilir, bu durumda su ilave edebilirsiniz yemeğinize, ekleyeceğiniz suyun sıcak olması gerekiyor. Zeytinyağlı Pırasa Tarifine pirinç çok yakışıyor, miktarını siz belirleyebilirsiniz, az olmasını öneririz.

Zeytinyağlı Pırasa Malzemeleri

Yarım Kilo Pırasa
2 tane havuç
1 çay bardağı zeytinyağı
1 su bardağı su
Yarım Limon
2 tane kesne şeker
Pirinç
tuz
1 orta boy soğan
zeytinyağlı pırasa tarifi resmi

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Öncelikle pırasaların sap ve baş kısımlarını keselim, daha sonra pırasalarımızı 2 cm eninde halka şeklide doğrayalım. Daha sonra havuçlarımızı da önce kazıyalım, yıkayalım ve arzunuza kalmış ister halka şeklinde isterseniz yarım ay şeklinde doğrayalım. Orta boy soğanı rende yapalım, ama siz isterseniz yemeklikte doğrayabilirsiniz.
Bir tencereye zeytinyağını alalım, üzerine rende soğanı ilave edelim orta ateşte kavuralım. Soğanlar pembeleşince havuçları ekleyelim havuç ve soğanı sotelemeye devam edelim. Birkaç dakika kavrulduktan sonra doğradığımız pırasaları ekleyelim, pırasalarıda bir iki dakika kavuralım üzerine şeker ve suyu ilave edelim, eklediğiniz suyun malzemelerin üzerini örtmesi gerekiyor. Son olarak ta yarım limon suyunu ilave edelim bir kaç kez karıştırıp tenceremizin kapağını kapatarak yaklaşık 25- 30 dakika kısık ateşte pişmeye bırakalım. 15 dakika piştikten sonra ayıklanmış ve yıkanmış pirinçi ilave edelim biraz karıştırıp, 15-20 dakika kapağını kapatıp pişmeye bırakalım.

Önerilen Yemek Tarifleri