Makarna Yapmanın Püf Noktaları

Makarna Yapmanın Püf Noktaları 1

Makarna Yapmanın Püf Noktaları

Makarnanın tabi ki bir çok pişirmek için püf noktaları var. Bunlardan ilk olarak dikkat edilmesi gereken konu pişirme süresi, makarnanın al dente olması çok önemli, bunun yanı sıra her yemekte olduğu gibi makarnada en iyi malzemeyi seçmek önemli, domatesin en kalitelisi estra vinjin dediğimiz saf zeytinyağ, makarnaya asla ayçiçek yağı ile yapmanızı tavsiye etmeyiz. Bunun yanı sıra permesan peyniri makarnaya yüzde yüz olarak çok yakışan ve büyük lezzet katan faktör. Bunların hepsine dikkat etmemiz gerekir, bizim hanımlarımız genellikle makarnayı pişirdikten sonra musluğun altında yıkamayı tercih ederler bu uygulama çok yanlış bir uygulamadır. Makarna pişirildikten sonra kesinlikle sosa bulaştırılmalıdır, sos asla makarna ile birlikte pişirilmez. Sosumuzu daha evvel pişirilerek hazırlanır, kremalı soslarda genellikle tereyağ kullanılır. Dometesli hazırlayacaksanız zeytinyağ kullanmalısınız, sosumuzun tipine göre genelde ortalama 10-15 dakika bir pişirme süresi vardır. Bu domatesin sos içresinde ezilmesi kavun içi rengi alması ve pişmesi. Krema da ise çiğ kalmaması acısından çok önemlidir. Sosumuzu ayrı bir yerde pişirip tekrar ayrı bir yerde pişirdikten sonra makarna ile servis etmek en doğrusudur. Tabii servis ederken asla üzerine petmesan peynirimizi unutmuyoruz, yalnız ve yalnız balık ürünlerinde permesan peynirini kesinlikle kullanmıyoruz.
Makarna Yapmanın Püf Noktaları

Al dente makarna nasıl yapılır?

İtalyanca bir kelime olan Al dente, dişe gelen demektir. Ama Türk damak tadında Al dante yapmak pek uygun olmayacağı için, makarna paketlerinin üzerinde yazan pişirme süresini biraz uzatabiliriz 1-2 dakika. Makarnalar yapısı ve biçimi dolayısı ile pişirme süreleri değişiklikler gösterebilir. Doğru pişirme süresini mutlaka aldığınız makarna paketinin arka kısmından okuyup tatbik ediniz. Ama makarnanızı soslu yapıyorsanız, al dante pişirmeye özen göstermelisiniz, aksi takdirde fazla haşlanmış makarna sosun içine girdiğinde hamurlaşma yapacak ve göz zevkinize hitap etmeyecektir.
Al dente makarna nasıl yapılır

Kremalı soslar hangi makarnalara yakışır?

Kremalı soslar genelde burgu, deniz kabuğuna çok yakışır özellikle sosu üzerinde muhafaza edebilecek gözeneğe ve biçime sahip olan makarnaları tercih edelim. Kısaca bu kremanın yapılışından da bahsetmek isteriz. krema genelde zeytinyağ dan ziyade tereyağla daha çok bağdaşan bir üründür, kremayı tavada fazla bekletmemek özellikle dikkat ettiğimiz bir konu. Çünkü fazla beklettiğimiz krema kısa sürede yağa dönüşür, bu bizim görüntü olarak ta çok tercih ettiğimiz bir görüntü değildir.
Kremalı soslar hangi makarnalara yakışır

Önerilen Yemek Tarifleri