Enginar Salatası (patatesli)

Enginar Salatası (patatesli) 1

Merhaba güzel bir gün dileği ile, bugün sizlere Enginar Salatası (patatesli) tarifini vereceğiz. Enginarın en eski yemeklik için ekilen bitkilerden olduğunu fazla bileniniz yoktur. Antik çağlarda yaprakları şifalı ot olarak kullanılıyormuş. 16. yüzyılda sadece  zenginler kullanılırmış, soylu unvanını alan tek bitkidir de aynı zamanda. Şimdilerde şifa bitki olarak yerini alıyor sofralarızda. Sitemizde Anayemek tariflerini ve salatalarını bolca bulacağınız bu değerli bitkinin patatesin güzel tadı ile harmanlanmış tarifi ile karşınızdayız.

Enginar Salatası (patatesli) yapımı basit, hazmı kolay bu salatayı umarız beğenir ve sık yaparsınız. Unutmayın, bu şifalı bitkiyi sofranıza ne kadar çok getirirseniz o kadar sağlıklı yaşama 1 tugla koymuş olursunuz. Sağlıklı bir yaşam dileklerimizle. Kolay gelsin…

Enginar Salatası (patatesli) için malzemeler

5-6 adet enginar

2 tane haşlanmış patates
1su bardağı,  mısır
1 su bardağı,  kornişon turşu
1 miktar, maydanoz
1 su bardağı,  yoğurt
zeytinyağı
tuz

 

Üzerine:
hardal
ketçap

 

Serviste:
roka

patatesli enginar salatası

Enginar Salatası (patatesli)

Öncelikle enginarları ayıklayalım, bir tencereye alalım düzgün bir şekilde dizelim. Üzerine su,  zeytintyağı ve tuz karıştırılmış sosunu dökelim pişmeye bırakalım. Bu arada patatesleri yıkayalım bir kapta haşlayalım. Haşlanmış patatesleri çatalla ezelim içine küçük küçük doğradığımız turşu ve mısırı ilave edelim karıştıralım. Çukur bir kapa zeytinyağını alalım üzerine tuz, doğranmış matdanozve yoğurt ilave edelim karıştıralım.  Pişen enginarları büyükce bir servis tabağına alalım.  Hazırladığımız patates harcından küçük toplar yapalım  servis tabağındaki enginarların içlerine dolduralım. Üzerine krema torbası ile önce ketcap daha sonra hardal sıkalım. Servise sunarken enginarların yanına bir dal roka koyalım. Bu harika görseli sevdiklerimizle paylaşalım.

Afiyet olsun…

Kısa Bilgi :

Enginar sindirimi kolay bir sebzedir.Ancak şeker hastaları ye memelidir

Önerilen Yemek Tarifleri