Armut Tatlısı Tarifi

Armut Tatlısı Tarifi 1

Armut Tatlısı yaparken sert armut kullanmanız  gerekiyor, santa maria veya frenk tipi armutlar olabilir. Sosunun içine karanfil, çubuk çubuk tarçın ve 1 top karabiber katarsanız lezzetli bir tatlı elde edebilirsiniz. Saplı armutları seçmelisiniz, çünkü dekoratif görünmesi için saplarını üzerinde bırakacağız. Çürük, bereli armutları tercih etmemelisiniz.

Kullanacağımız tencere önemli armutları dik olarak alabilecek bir secim yapmalısınız. Kullanacağınız tencerede çok geniş olmamalı zira kullanacağımız sos armutların üzerine gelebilecek genişlikte olmalı. Sosunu çektirmek gerekiyor, armutları haşlarken üzüm suyu yerine şarapta kullanabilirsiniz. yumuşayan armutları sosunun içinde en az 3 saat bekletmelisiniz ara sıra alt üst yaparak. Bu nefis hafif Armut tatlısına bayılacaksınız, ayrıca diğer şerbetli tatlılarımızın bulunduğu kategorimizi de ziyaret edebilir dilediğiniz tatlı tariflerinden birini deneyebilirsiniz, afiyet olsun.

Armut Tatlısı Malzemeleri

5 tane armut
1 paket vanilya
3 tane karanfil
1 tane karabiber
1 çubuk tarcın
3 yemek kaşığı bal
1 limon suyu
4 yemek kaşığı toz şeker
1,5 bardak üzüm suyu
1,5 bardak nar suyu

Armut Tatlısı Tarifi 2

Armut Tatlısı Nasıl Yapılır

Tencereye nar ve üzüm suyunu ekleyelim. Üzerine bal, karanfil, tarçın, limon suyu vanilya ve şekeri ekleyelim orta dereceli ısıda yaklaşık 10 dakika karıştırarak pişirelim. Biz bu arada armutları soyalım, sunum yaparken dik durabilmesi için altını keserek düzleştirelim. Hazırladığımız armutları sosun içine koyalım, kısık ateşte yaklaşık yarım saat ara sıra alt üst yaparak pişirelim. Armutların pişip pişmediğini anlamamız için kürdan kontrolu yapmalıyız, kürdan rahat bir şekilde batıyorsa pişmiştir pişen armutları sosun içinden servis tabağına alabiliriz. Tencerede kalan sosu kaynatmaya devam edelim, Sos yarıya inene kadar kaynatalım, sonra bu sosu çukur bir kaba dökelim ve üzerine armutları alalım. Yaklaşık 3 saat armutları sosun içinde bırakalım. Sosun rengini alan armutları dik bir şekilde servis tabağına alalım, üzerine sos gezdirip yanına kaymak veya dondurmayla servise sunalım.

İKİNCİ TARİF

Malzemeleri
6 tane sert armut

2 su bardağı toz şeker

Su

YAPILIŞI:

Armutlar yıkanır, kabukları soyulur.
• Yayvan bir tencereye dizilir. 1,5 bardak su ilave edilir.
• Hafif hararetli ateşte armutlar yumuşayıncaya kadar pişirilir. Ara sıra, kaşıkla suyundan alınıp üstlerine dökülür.
• Temizlenmiş armutlar yumuşayınca şeker ilave edilir. 1-2 taşım daha kaynatılıp ateşten alınır.
• Armutlar, sapları yukarı gelecek şekilde fırın tepsisine dizilir. Tenceredeki su üstüne dökülür.
• Orta hararetli fırında armutlar “tarçın” rengine gelinceye kadar pişirilir.
• Soğuduktan sonra servis yapılır.

ÜÇÜNCÜ TARİF:

Malzemeler:
5 tane armut
1 tane limon suyu
1 çay kaşığı, vanilya esansı
5 yemek kaşığı, tozşeker
2 yemek kaşığı, tereyağ

armut_tatlisi_
Tatlı Tarifi

Öncelikle armutları yıkayalım ve soyalım, ortadan ikiye bölelim çekirdeklerini çıkaralım. Orta boy bir tencereye suyu alalım, üzerine şekeri, tereyağını, vanilya esansını alalım, şekeri eritene kadar karıştıralım kaynamaya bırakalım. Kaynadıktan sonra, armutları ilave edelim, pişmeye bırakalım. Pişen armutları servis tabağına alalım, arzunuza bağlı olarak ceviz ve kaymakla servis yapınız.

Önerilen Yemek Tarifleri