Sponsorlu Bağlantılar

KEFAL KIZARTMA

KEFAL KIZARTMA (4 kişilik)

*1 adet iri kefal
* 1 çorba kaşığı zeytinyağı
* 1/2 çay bardağı limon suyu
* 1/2 çay bardağı zeytinyağı
* 1 çay kaşığı hardal tozu

KEFAL KIZARTMA

Yemek Tarifi

1 – Kızdırılmış tavanın tabanı zeytinyağı ile hafifçe yağlanır.Temizlenip tuzlanmış kefal başı ve kuyruğu kesilerek unlanır,bütün olarak tavanın içine yerleştirilir ve üzerinden bastırılır. 2-3 dakika harlı alev üzerinde kızartıldıktan sonra diğer yüzü çevrilir.1-3 dakika da bu yüzü kızartılır ve tavanın kapağı kapatılır.Alev ayarı yapılır.
2 – 10 dakika sonra ocak söndürülür. Zeytinyağı,limon ile birlikte çarpılır,içine hardal tozu ilave edilerek hazırlanan sos balık üzerine dökülerek servis yapılır.

Malzemeler • 1 kg patates • 1 çay bardağı sıvıyağ • 1 demet taze sarımsak • 3 büyük soğan Malzemeler:  1 kilo kuzu incik 1 yemek kaşığı, domates salçası 1 tatlı kaşığı, biber salçası 2 tMalzemeler. TAVUK KIZARTMA(4 kişilik) * 1 tane orta boy tavuk * Tuz ve biraz karabiber MALZEMELER (4 Kişilik)(130 Kalori) 2 Tane Patlıcan 2 Tane Kabak 2 Tane Kırmızı taze biber ACILI KIZARTMA ET (RHEINISHER) Alman Mutfağı. Malzemeler: Biftek 800 gr. Havuç 2 adet KerMalzemeler Dana Budu Kızarma(6 kişilik) *1 kg. but veya kürek kısmından dinlenmiş dana eti *100Malzemeler. 1 adet koyun (veya kuzu) boynu tuz


Yorum Yapın

Copyright © 2013.
Dizayn edenYemek Tarifleri. Sitemap XmlYeni Sitemap xml.