Kek Yapmanın Püf Noktaları

Kek Yapmanın Püf Noktaları 1

Kek çay saatlerimizin baş tacı, pratik aynı zamanda doyurucu kimi zaman pufidik pufidik olan, kimi zamanda tepsinin dibine yapışıp kabarmıcam kabarmıcam diye çığlıklar atan ve attıran hamur işlerinden biri. Acaba neye dikkat etmedim de böyle oldu? Diyorsanız, okumaya devam edin.

Kek Yapmanın Püf Noktaları

– Yumurtaları buzdolabından çıkardıktan sonra en az 1 saat bekleyip öyle kullanın.
– Yumurtayı kırdıktan sonra, iyice köpürene kadar çırpın.
– Yumurta ve şekeri, aynı yöne doğru çırparsanız, daha başarılı bir sonuç elde edersiniz.
Kek tariflerinden seçtiğiniz Meyveli keki yapacaksanız, kek hamurunun içine mısır unu eklemelisiniz (2 yemek kaşığı)  meyvelerin suyu kekin kıvamını bozmasın.
– Kekin içine, katacağınız kuru yemişleri önce una bulayıp sonra kek harcının içine ilave ederseniz, harcın içinde eşit bir şekilde dağılmasını sağlarsınız.
– Eğer pasta tariflerimizden birini denemek için keki yaptıysanız, düzgün kesmek istiyorsanız ip kullanmanızı öneririm.
– Hazırladığımız kek harcını, kalıba döktükten sonra yaklaşık on beş dakika dinlendirdikten sonra, pişirmemiz kekinizin çökmesini engellemiş olursunuz.

kek yapmanın püf noktaları kopya

– Keki kaşıkla karıştırmak zorundaysanız, hamurun kaşığa yapışmasını önlemek için ara sıra süte batırmakta fayda var.
– Kekin üzerini meyvelerle süsleyecekseniz, karamasını önlemek için meyveleri limon suyuna batırıp sonra kullanın. Böylece meyvelerin kararmasını önlersiniz.
– Her zaman un ve kabartma tozunu önce beraber harmanlayın.
Süfle yapacaksanız, unu ilave ettikten sonra, tahta kaşıkla alttan üste doğru çok fazla zaman harcamadan, hava alacağı için köpüğü kaçabilir.
– Kek hamurunun kalıba yapışmasını isteyorsanız, yağladıktan sonra un veya şeker serpin.
– Kekinizin pufidik pufidik olmasını istiyorsanız, iyi ısınmış bir fırına atın. Çünkü yumurta sıcak ortamda, kabarmaya başlar.
– Kek pişirirken yapmamanız gerekenlerden bir tanesi, belki de en önemli konulardan bir tanesi  fırına sürdüğünüz kek kalıbını piştimi acaba? Diye 20-30 dakikadan önce fırının kapağını açıp cekip çıkarmamalıyız. Çünkü sıcak hava dışarı çıkar, ısı düşer ve kabarma işlemi iptal olur.
– Süre sonunda pişip pişmediğini anlamak için, ya kürdan testi yapın ya da bıçak testi yapın. Batırıp çektiğinizde hamur kırıntıları varsa biraz daha pişmesi gerekiyordur.
– Pişen kekinizi dinlendirmeden dilimlemeye kalkmayınız, sonu hüsran olabilir. Kekin yarısını kurtarabilirseniz ne ala..:)
– Dinlendirmeye bıraktığınız kekin üzerine bir kapak veya bez ile kapatınız.
Pandispanyaları, piştikten sonra ters cevirerek dinlendirirseniz, daha mennun kalacağınız sonuç elde edersiniz.
Çikolatalı kek tarifini uygulayacaksanız, Hazırladığınız kekin üzerine dökeceğiniz çikolatayı önce ben mari usulü eritelim tam eridikten sonra içine 1 kaşık tereyağ ilave edelim tereyağda eridikten sonra iyice karıştırıp kekin üzerine dökelim.   Tereyağ nefis bir tat verecektir.
– Yumuşak bir kek yapmak istiyorsanız, piştikten sonra bir kağıt havlu ile üzerini kapatınız.

Önerilen Yemek Tarifleri