Sponsorlu Bağlantılar

Etli Börülce

Malzemeler
* 500 gr. kuşbaşı
* 2 çorba kaşığı katıyağ
* 2 su bardağı börülce (kuru)
* 2 adet soğan
* 2 çorba kaşığı domates salçası
* Yeterince tuz.

Etli Börülce

Yemek Tarifi

Eti bir tencereye koyup içine kıyılmış soğanı ve yağı ilave ediniz.Orta hararetli ateş üzerinde soğanlar sararıncaya,etler suyunu salıp çekene kadar pişiriniz.Sulandırılmış salçayı veya kabuğu soyulmuş,fındık büyüklüğünde doğranmış domatesleri öldürünceye kadar kavurmaya devam ediniz.5-6 bardak su koyup,haşlanmış ya da akşamdan ıslatılmış börülceleri ilave ediniz.Arzu ederseniz kırmızıbiberde koyabilirsiniz.Orta hararetli ateş üzerinde börülceler yumuşayıncaya kadar pişiriniz, inmesine yakın tuzunu ilave edip bir iki taşım daha kaynatınız.Ateşten indirip,sıcak sıcak ikram ediniz.

Başka Bir Tarif

Malzemeler.
* 100gr kuşbaşı et (koyun ve dana)
* 1 çorba kaşığı Sana
* 1 su bardağı börülce
* 1 su bardağı su
* 2 adet soğan(küçk doğranmış)
* 1 çorba kaşığı salça(1 kahve fincanı suda ezilmiş)
* Tuz

Yapılışı:
ETLİ BÖRÜLCE

ETLİ BÖRÜLCE:
1. Börülceleri akşamdan ıslatın,veya haşlayın. Suyunu süzüp bir yana alın.
2. Eti bir tencereye koyup,kıyılmış soğanı ve Sana’yı ilave edin.
3. Orta hararetli ateşe koyup,soğanları hafif sararıncaya ve et de kendi bıraktığı suyu çekinceye kadar kavurun.
4. Salçayı ilave edip karıştırın.
5. 5-6 su bardağı su koyup,börülceleri ilave edin.
6. Orta hararetli ateşte et ve börülceleri iyice yumuşayıncaya kadar pişirin,inmesine yakın,tuzu atıp 1-2 taşım daha kaynatın.
7. Börülcelerin suyu yüzeylerine inince,servis tabağına alıp,sıcak olarak servis
yapın.

MALZEMELER : * 2 bardak kuru sebze(Baklagiller) * 500 gr kuşbaşı et(Koyun,süt danası) * 2 soğanGEREKLİ MALZEMELER * 4 parça çemensiz pastırma, (1 cm incelikte kesilmiş, her biri yaklaşık 100 Malzemeler (6 kişilik) Yarım kg taze bamya 1 soğan 2 çorba kaşığı tereyağı Yarım kg kuzuMalzemeler 1 orta boy karnabahar 3 adet pırasa 1 adet patates 2 çorba kaşığı un Kaşar peyniri rMalzemeler: * 2 tane, kuru soğan * 500 gram, kuşbaşı et * 1 kg. taze fasulye * 2 tane, domatMalzemeler 2 Bardak kuru sebzeler sebze (Baklagiller) 500 Gr.kuşbaşı et (Koyun,süt danası) 2 SoğaMalzemeler ETLİ PATATES(6 kişilik) * 500 gram kuşbaşı et * 1 orta boy soğan * 1 orta boy havuçMalzemeler Caldereta de cordero(Etli fasulye) 4 kişilik Gerekli malzeme: * 2 kg kuzu eti, Adıyaman Tavası Malzemeler 1.5 kg. koyun eti kuşbaşı 250 gr. çekilmiş kuyruk yağı 5 kg. doMalzemeler: * 1,5 çay bardağı, nohut * 500 gram, kuzu eti * 1 tane, kuru soğan * 4 çorba kaşı


Yorum Yapın

Copyright © 2013.
Dizayn edenYemek Tarifleri. Sitemap XmlYeni Sitemap xml.